19 lutego 2013

KANAŁ

















Nie będziemy analizować drogi powstańców ze Starówki na Śródmieście. Tytuł wpisu jest tym razem bardzo dosłowny. Kanał Bródnowski i jego malownicza historia. 


W XIX wieku u źródła (jak to dziwnie brzmi kiedy mówimy o kanale sztucznym) w dolinie Kawęczyn zaczęto kopać kanał. W owym czasie istniały jeszcze na tamtych terenach rzeki Brodnia i Rewa, a całość terenu była bardzo bagnista. Kanał Bródnowski miał te obszary odwodnić. Obecnie długi na niemal 11 kilometrów przechodzi od Kawęczyna przez Targówek do Białołęki. Za czasów świetności Targówka Fabrycznego do kanału wlewano ścieki i gnojownicę. No, ale świetność Targówka Fabrycznego zakończyła się już dawno temu i obecnie Bródnowski jest czysty jak łza. Zamieszkują go bobry, rybki i ptactwo wodne.

Dawniej dokopano mu sztuczny odpływ łączący go z Kanałem Żerańskim, obecnie także i to korytko nie istnieje, chociaż pozostałości po nim można zaobserwować na Białołęce na ulicach Białołęckiej i Zdziarskiej.
Druga część Kanału Bródnowskiego nazywana Kanałem Bródnowskim Dolnym przepływa zupełnie inaczej, jest dłuższa o 5 kilometrów i to już zupełnie inna historia.
Kanał na wysokości Targówka i Kawęczyna to bardzo malownicza część Warszawy. Wokół niego zaobserwować można liczne pustostany, dawne budynki gospodarcze, opuszczone domy i ślady po gospodarstwach oraz kapliczki. Kapliczki z reguły stawiane były przed willami zamożnych mieszkańców. O kapliczki Warszawiacy dbali bardziej niż o własne mieszkania, dlatego często mamy wrażenie, że stoją one w losowym miejscu. A zimą.. ta zapomniana część miasta wygląda ślicznie. Kiedy samochodem z każdego z tych miejsc do centrum mamy ledwo 15 minut - pokazuje to jak na dłoni jakim niesamowitym miastem jest Warszawa.

7 komentarzy:

  1. Z drugiej strony miasta, za glinankami Sznajdra na Jelonkach, klimaty nieco podobne. I też blisko, bo w linii prostej do centrum to może jest z 7 km.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kanał Bródnowski na wysokości Radzymińskiej to jeden wielki ściek. Gołym okiem można zobaczyć płynące gówna i to wpada do kanału Żerańskiego, a dalej do Wisły. Fuj!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Gdzie na wysokości Radzymińskiej? :O tam też dopływa?

      Usuń
    2. Proszę nie pisać bzdur. Jak sie nie ma pojęcia o temacie czasem dobrze nie zabierać głosu

      Usuń
  3. Oczywiście - przepływa pod jezdnią Płynie w kierunku Elsnerowa i obecnego oś. Wilno https://www.google.pl/maps/@52.2778665,21.0704122,17z
    Pozdrawiam Warszawo Maniak :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Następny znawca. Kanał (kiedyś "Królewski") płynie dokładnie w przeciwnym kierunku

      Usuń